Na platou ispred Ferhat-pašine džamije u Banjaluci, pod čijom je kupolom i nastajala, večeras, 30. juna, promovisana je knjiga “Aškom srca i dertom duše” Nusret-ef. Abdibegovića, prethodnog banjalučkog muftije.
O knjizi, koja je promovisana u okviru manifestacije “Zavičaj dijaspori, dijaspora zavičaju”, pored autora, muftije Abdibegovića govorili su i Mensur Malkić, direktor Uprave za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, Mirnes Kovač, novinar i politički analitičar i Muamer-ef. Okanović, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Banjaluka, a moderator je bio Admir-ef. Blitović, rukovodilac službe za vjerske poslove i obrazovanje Muftijstva banjalučkog.
Ismail-ef. Smajlović, muftija banjalučki, u svom obraćanju tokom promocije knjige, istakao je da je Nusret Abdibegović poznati alim u našoj zajednici, te mu se zahvalio što je svoje riječi podijelio sa ljudima.
– Njegovo životno iskustvo i iskustvo rada ovdje ovjerilo je određene kvalitete koje nije jednostavno ni pratiti, a kamoli afirmirati. Nastojali smo to do sada uraditi, nastojat ćemo i dalje to raditi. Čestitam našem muftiji što je odabrao da izdavač bude El-kalem. Tako i knjiga dobije na kvalitetu, ne samo u sadržajnom, nego i u tehničkom smislu. Ona je sadržajno mogla biti kod drugih izdavača u ovom kvalitetu, ali zasigurno kada je u pitanju odgovornost, to je jedan od pokazatelja Nusret-ef. o njegovom radu kroz imamsku i funkcionalnu karijeru sve do sada šta znači odnos prema činiocima sistema kakva je Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini – istakao je muftija Smajlović.
Nusret-ef. Abdibegović, prethodni banjalučki muftija i autor knjige, na početku svog obraćanja zahvalio je svima koji su došli na promociju kazavši da u Banjaluci nije bio odavno, ali da nikoga nije zaboravio. Takođe, dodao je da su svojim prisustvom Banjalučani i svi oni koji su došli iz drugih gradova potvrdili da ni oni njega nisu zaboravili.
– Pišući tekstove za ovu knjigu nastojao sam da bude kredibilan svjedok jednog vremena. Nastala je pod svodom, kupolom ove Ferhat-pašine džamije u sjeni njena harema, turbeta i prekrasnog dvorišta cvjetnog grada šeher Banjaluke. Njena vjerodostojnost se ogleda i naglašava na stranicama koje svjedoče moja promišljanja, djelovanje i rad na dužnosti banjalučkog muftije – kazao je muftija Abdibegović.
Govoreći o knjizi, muftija Abdibegović je istakao da je knjiga i svjedok zatečenog duhovnog stanja našeg naroda i ambijenta ove sredine.
– Svjedočio sam zajedno s vama, da se čast i ugled pojedinca povećava i podiže predanim služenjem svome narodu. Dragi narode, hvala vam za prijateljstvo i toplinu koju ste mi pružili i čast mi je bila obnašati dužnost banjalučkog muftije. Biti imam, ili glavni imam banjalučkog muftiluka, odnosno, biti banjalučki muftija znači biti duhovni predvodnik svoga naroda – kazao je muftija Abdibegović.
Mensur Malkić, direktor Uprave za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajednice u BiH, istakao je tokom promocije knjige da se ovo djelo treba razumijevati kao zapis o vremenu i poziv na odgovornost i na očuvanje dostojanstva.
– Knjiga koju večeras promoviramo je kazivanje o jednom specifičnom vremenu, kao i približavanje načina razmišljanja alima, islamskog učenjaka iz našeg doba, te ogledalo misije angažiranog banjalučkog muftije, neumornog direktora i dragog muderisa. Hutbe, vazovi i govori nastaju u određenom trenutku, povodom određenog događaja i namijenjeni su određenom auditoriumu i često ostaju vezani za taj period. Međutim, iza svakog teksta, vaza, obraćanja i poruke iz ove knjige, prepoznaje se ista vrijednosna vertikala, odgovornost prema Allahu dž.š., odgovornost prema čovjeku i odgovornost prema zajednici – kazao je Malkić.
Muamer-ef. Okanović, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Banjaluka, kao jedan od promotora istakao je da je teško jednom riječju, rečenicom ili paragrafom vjerodostojno opisati djelo “Aškom srca i dertom duše”.
– Čitalac ovih brižljivo zapisanih redaka, poruka i savjeta uviđa da je sadržaj knjige svojevrsni svjedok vremena. Dolaskom u Banjaluku, muftija Nusret-ef. Abdibegović, dijeli viziju, ideale svojstvene vjerniku, te uviđajući potencijal bogate baštine, ulaže izuzetan napor u oživljavanju i afirmaciji duhovnih, intelektualnih, kulturoloških identitetskih znamenja. Knjiga nam, kroz godine aktivnog rada i zalaganja, nudi živuće slike podizanja i snaženja temeljnih vrijednosti kao trajnog dobra – istakao je efendija Okanović.
Okanović je dodao da se ovo djelo može se posmatrati i kao jedan vid autobiografskog prikaza hala autora, koji ne propušta da podijeli emociju, bojazni, radost, ljubav.
– Ovo djelo je teško pročitati, jer će čitalac poželjeti da mu se iznova vraća. Sadržajne poruke koje odražavaju temeljno znanje o vjeri i prakticiranje živog islama suočavaju čitaoca sa sobom samim. Svaka poruka, pored edukativne, nudi i inicijacijsku dimenziju, jer potiče na promišljanje, razumijevanje realnosti i aktivno učešće u tokovima života, jer iz života valja dostojanstveno, uspravno, čistog obraza, s vjerom i ubjeđenjem da je vrijedilo živjeti, izaći. U svakom tekstu utkana je suštinska poruka čija svrha jeste zastajanje, opažanje, introspekcijsko promišljanje i podstrek za buđenje i djelovanje – istakao je on između ostalog.
Mirnes Kovač, novinar i politički analitičar, koji je ujedno i recenzent knjige, istakao je da veliko prisustvo publike pokazuje ljubav prema knjizi i prema sadržaju koji je u ovoj knjizi sročen, a koji se tiče Banjaluke i muftije Abdibegovića.
– Ima jedna izreka jednog velikog savremenog pisca koji kaže: “Knjige su strpljiva stvorenja. One čekaju svoje čitaoce da budu spremni za te knjige” – rekao je Kovač podsjećajući da su svi bili iznenađeni kada se pojavila informacija da će muftija Abdibegović postati muftija banjalučki, te dodao da ga je fascinirala njegova hrabrost i intelektualni kapacitet.
Takođe, Kovač je podsjetio da je muftija Abdibegović jedini muftija koji je pokrenuo rad dvije medrese u Bosni i Hercegovini.
– Ovaj izvanredni rukopis mr. Nusret-ef. Abdibegovića je esejističko, ali i dokumentarističko štivo o hrabrosti jednog čovjeka koji se, pogođen ličnom tragedijom, odluči sa svojom hanumom pokrenuti iz komoditeta Sarajeva i preuzeti nimalo jednostavnu funkciju banjalučkog muftije. O ovoj njegovoj misionarskoj ulozi govori zbirka ovih tekstova, medijskih istupa, inicijativa, eseja i komentara – vrijedno svjedočanstvo odmjerene strpljivosti, neukrotivog idealizma i dobročiniteljske taktičnosti. U svom tom pregalaštvu, autor i samom ovom knjigom i njenim naslovom daje odgovor! Sve to je činio “aškom srca i dertom duše”, a takva metodologija u misiji jednostavno je osuđena na uspjeh. Kako, uvjerit ćete se pažljivim čitanjem sadržaja ove knjige – napisao je u recenziji Kovač.
Admir-ef. Blitović, rukovodilac službe za vjerske poslove i obrazovanje Muftijstva banjalučkog i moderator promocije, istakao je da je ova promocija dokaz da Banjaluka nije zaboravila muftiju Abdibegovića i sve ono što je uradio dok je bio muftija banjalučki.
Svi prisutni dobili su besplatno po primjerak knjige zahvaljujući vakifu Šemsudinu Memiću.











Recent Comments