U petak 21. marta 2025. godine dr. Enes-ef. Ljevaković, zamjenik reisu-l-uleme, boravio je u posjeti Muftijstvu banjalučkom.
Zamjenik reisu-l-uleme se interesirao za organizaciju i provođenje Plana ramazanskih aktivnosti na području Muftiluka. Muftija Smajlović je informirao Zamjenika reisu-l-uleme da se sve planirane aktivnosti u džematima provode prema Planu.
Muftija Smajlović je naveo da se na području Muftiluka teravih-namaz obavlja u 77 mjesta, da se mukabela uči na 65 mjesta, da je pored redovnih 56 imama angažirano dodatno 27 učenika i svršenika medresa kao i studenata islamskih fakulteta, da su dvije studentice Fakulteta islamskih nauka angažirane za rad sa omladinom i držanje predavanja ženama, te da su muderrisi banjalučke medrese zajedno sa direktorom Spahićem angažirani tokom mjeseca ramazana.
Nakon sastanka, Zamjenik reisu-l-uleme održao je hutbu u Ferhat-pašinoj džamiji, koju vam prenosimo u cjelosti:
Hvala Allahu, Gospodaru svjetova. Neka je salevat i selam na našeg Vjerovjesnika Muhammeda, njegovu časnu porodicu i plemenite ashabe!
Poštovana braćo i sestre,
Ovo je treća džuma u mubarek mjesecu ramazanu. U zadnjoj smo njegovoj trećini za koju se u tradiciji navodi da je u njoj spas od džehennemske vatre. Neka nam Svevišnji u njoj podari Svoj bereket, mir, razboritost, staloženost, odvažnost i spas od vatre.
Mjesec ramazan, njegovo vrijeme, dani i noći, riznica su duhovnih darova, blagodati i mudrosti za pouku i nadahnuće, za jačanje čovjekove duhovne i mentalne snage kojom će iznalaziti odgovore na izazove s kojima se suočava u svakodnevnom životu. Muslimanski Ummet je počašćen sa tri važna događaja u ramazanu: početak objave Kur’ana, pobjeda na Bedru i povratak u Mekku – Feth. Bedranska pobjeda malobrojne, ali imanom ispunjene skupine vjernika otvorila je put mekanskome fethu. U Fethu – u povratku u Meku, u rodni kraj, poruka je za sve one koji su iz nekog razloga napustili ili prognani sa svog topraka kako se treba odnositi prema mjestu i domovini svoga porijekla.
Kur’an nas podsjeća u suri El-Bekare, 185. ajet, da je u mjesecu ramazanu objavljen Kur’ani-kerim, čime se zapravo obrazlaže i pojašnjava njegova posebnost i njegova iznimna vrijednost. „U mjesecu ramazanu počelo je objavljivanje Kur’ana, koji je putokaz ljudima i jasan dokaz Pravoga puta i razlikovanja dobra od zla. Ko od vas u tom mjesecu bude kod kuće, neka ga u postu provede…“
Naglašavanje činjenice da je njegovo objavljivanje započelo u mjesecu ramazanu ima za cilj da nas podstakne da što više vremena provedemo u učenju, proučavanju i primjeni njegovih smjernica i preporuka da bismo se mijenjali nabolje.
Zato je ovaj mjesec, ovo blagoslovljeno vrijeme tako usko povezano s Kur’anom. Učīmo ga učestalije nego u nekim drugim vremenima. To je prepoznato i u našoj tradiciji učenja mukabele tokom koje se prouči cijeli Kur’an. I kroz druge vidove ibadeta Kur’an je prisutniji svojim riječima, značenjima i porukama, kao izvor upute i jasan dokaz pravoga puta, razlučitelj dobra od zla. Stoga, učimo ga i proučavajmo što više u ramazanu, jer će se Kur’an, osim što je uputa na ovom svijetu, zauzimati za one koji ga budu učili i slijedili na Budućem svijetu. U Kur’anu ćemo naći smjernice za ispravnu odluku i izbor u svim našim dilemama i teškoćama. Jer, kako Svevišnji Gospodar u Kur’anu kaže: „Zaista ovaj Kur’an vodi jedinom ispravnom putu, i vjernicima koji čine dobra djela donosi radosnu vijest da ih čeka nagrada velika, a da smo za one koji u onaj svijet ne vjeruju – bolnu patnju pripremili.“ (El-Isra’, 9-10)
Naš Gospodar nam je dao mjerilo – furkan kojim trebamo mjeriti sve pojave, stanja i postupke. Taj furkan, koji rastavlja istinu od laži, dobro od zla jeste Kur’an časni. On čovjeka vodi stazama sreće i uspjeha. Naš izbor u suštini je jednostavan: sve što je oprečno Kur’anu i čistoti njegova učenja, treba odbaciti i držati se dalje od toga, ma kako blještavo i primamljivo izgledalo.
Kur’an nas opominje: „O ljudi, Allahova prijetnja je, zaista, istina, pa neka vas nikako život na ovome svijetu ne zaslijepi i neka vas šejtan ne pokoleba. Šejtan je, uistinu, vaš neprijatelj, pa ga takvim i smatrajte! On poziva pristaše svoje da budu stanovnici u vatri (Fatir, 5).“
Kur’an nas učestalo podsjeća u mnogim ajetima da je ovaj svijet mjesto kušnje i ispita za čovjeka. Allah nam u Kur’anu poručuje: „Zaista ćemo vas dovoditi u iskušenje malo sa strahom i gladovanjem, i time što ćete gubiti imanja i živote, i plodove. A ti obraduj izdržljive.“ (El-Bekare, 155) „…pomoć tražite u strpljivosti i u namazu“ – poruka je Gospodara svjetova. (El-Bekare, 153)
Cijenjeni džemaate,
U ovom odabranom mjesecu propisan nam je post, kao što je bio propisan narodima i zajednicama prije nas, da bismo duhovno jačali i nastojali da dostignemo stepen bogobojaznosti.
Duhovne darove i blagodati ramazana ne mogu nam uskratiti ni pritisci osobnih potreba i problema ni aktuelna situacija kod nas i u svijetu. Svjesni smo da kao vjernici nismo u stanju bitno utjecati na globalna kretanja i usmjeravati njihove tokove. Ali ono što možemo popravljati, otklanjati i mijenjati nabolje, posebno u ovom mubarek vremenu, jeste naše osobno stanje, naše slabosti i nedostatke, propuste i nedosljednosti, društvene bolesti i devijacije. To unutrašnje preispitivanje, zaranjanje u dubine vlastite duše radi propitivanja namjera, motiva, karaktera postupaka i opredjeljenja jeste put ka vlastitom duhovnom preobražaju, koji bi mogao inicirati pozitivne društvene promjene, kako se to navodi u kur’anskom ajetu u suri Er-R’ad: “Allah neće promijeniti stanje jednog naroda sve dok on sam sebe ne izmijeni”.
Ramazan sa svojim ibadetima najbolja je prilika za pozitivnu promjenu, za osnaživanje volje da se ustraje na Pravom putu unatoč svim teškoćama i izazovima.
Svaki savjestan i skrušen postač u postu i drugim ibadetima nalazi duševni smiraj, snagu i poticaj. Postom se izoštrava naša svijest o nama samima kao Allahovim stvorenjima. Posteći dublje doživljavamo ljepotu i vrijednost Allahovih blagodati na kojima trebamo zahvalni biti.
S ramazanskim ibadetima i dobročinstvima ojačat će naša nada da možemo uspješno prebroditi teškoće i nevolje koje donose različita životna iskušenja. Svevišnji nam poručuje u Kur’ani-kerimu: “Zaista, sa teškoćom dolazi i olakšanje, zaista sa teškoćom dolazi olakšanje”. (El-Inširah, 5-6) Ramazan nam donosi prijeko potrebni predah, ulijeva nam dodatnu snagu i sigurnost u naše duše, porodice, džemate i Zajednicu u cjelini. Ljepotu, vrijednost i snagu posta najbolje otkrivamo i spoznajemo u vlastitom iskustvu, posteći. Tako najbolje možemo spoznati šta znači biti gladan i žedan, kako kontrolisati svoje prohtjeve, organe, čula, namjere i misli, kako se odnositi prema blagodati i emanetu imovine.
Kur’an nas podsjeća da su imovina i djeca ispit i kušnja, a da je kod Allaha nagrada veličanstvena. Zato nemojmo biti nemarni u ramazanu prema obavezi čišćenja svoje imovine zekatom i sadekatul-fitrom kao što postom čistimo naše duše i tijela. Time ćemo steći Allahovo zadovoljstvo, zaštititi sebe i svoje porodice, priskrbiti berićet u imovini i pomoći institucionalni razvoj i napredak naše Islamske zajednice, posebno u vjersko-prosvjetnom i socijalnom segmentu njenog rada. Kur’an nas upozorava na posljedice nezahvalnosti i škrtarenja kad se radi o dijeljenju imovine na Božijem putu.
U 38. ajetu sure Muhammed Svevišnji kaže: „Vi se, eto, pozivate da trošite na Allahovu putu, ali neki od vas su škrti – a ko škrtari, na svoju štetu škrtari, jer Allah je bogat, a vi ste siromašni. – A ako glavu okrenete, On će vas drugim narodom zamijeniti, koji onda kao što ste vi neće biti.“
Poštovani džemaate,
Nadamo se i vjerujemo da zajedničkim trudom i zalaganjem možemo doprinijeti da naša sadašnjost i budućnost budu ispunjene vrijednostima i blagodatima mira, sigurnosti i blagostanja.
Allahu dove upućujemo da ukabuli naše ibadete i ostala naša dobra djela, da zbliži naša srca i da nas uvede u okrilje Svoga rahmeta, magfireta i rizaluka.
Amin, ja Rabbel-alemin!
(A.B.)







Recent Comments